Ս.թ ապրիլի 25-ին «Պրոֆեսիոնալ Զբոսավարների Հայկական Ասոցիացիան» «Էյ Թի Փի»-ի (Armenia Tree Project) հետ համատեղ իրականացրեց ծառատունկ-շրջայց։ Միջոցառմանը մասնակցեցին ինչպես ասոցիացիայի անդամ զբոսավարներ, այնպես էլ զբոսաշրջության ոլորտի այլ աշխատակիցներ։
1994թ.-ից մինչ այժմ «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը տնկել է ավելի քան 5700000 ծառ: «Էյ Թի Փի»-ն Հայաստանում ծառատունկ իրականացնող խոշորագույն կազմակերպություններից է, որն իր գործունեության 25 տարվա ընթացքում հաջողությամբ հիմնադրել է 4 տնկարան, երկու բնապահպանական կրթական կենտրոն և կանաչապատել հանրային տարածքներ Հայաստանի բոլոր մարզերում և Արցախում: Կազմակերպությունը նաև աշխատատեղերով է ապահովել հարյուրավոր մարդկանց և կենսական նշանակության միջոցներ տրամադրել հազարավոր գյուղաբնակների:
«Էյ Թի Փի» -ի Կարին գյուղի տնկարանում Սամվել Ղանդիլյանը՝ ով տնկարանի պատասխանատուն է, միջոցառման մասնակիցներին ծանոթացրեց տնկարանում բազմացվող տարբեր ծառատեսակների հետ:
Մասնակիցներին ընձեռվեց հնարավորություն՝ ծանոթանալ տեղական, էնդեմիկ, էկզոտիկ և վտանգված բույսերի, այնուհետև այցով եղան Օհանյան բնապահպանական կենտրոնում:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցներին ուղեկցում էր նաև «Էյ Թի Փի» ներկայացուցիչ Անի Մելքոնյանը, ով սիրով ներկայացրեց «Էյ ԹիՓի»-ի ծրագրերն ու նախագծերը։
Այցելության ավարտին «Էյ Թի Փի»-ի կողմից Հայաստանում տնկված շուրջ 6 միլիոն ծառերին մեր մասնակիցներն ավելացրին ևս մի քանիսը՝ մասնակցելով խորհրդանշական ծառատունկի:
Ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել «Էյ Թի Փի»-ին այս հետաքրքիր ու կարևոր միջոցառման համար, ինչպես նաև բոլոր մասնակիցներին, ովքեր չնայած զբոսաշրջային թեժ սեզոնին՝ իրենց ժամանակը տրամադրեցին ինքնակրթության ու Հայաստանը մի քիչ ավելի կանաչ դարձնելու համար։

On April 25, 2012, the Armenian Association of Professional Guides, together with Armenian Tree Project (ATP), conducted a tree-planting tour. The event was attended not only by the members of the Association but also the other employees of the tourism industry.
Armenia Tree Project has planted over 5,700,000 trees since its inception in 1994. ATP is one of the major tree planting programs in the country and in its 25 years has successfully established four nurseries, two environmental education centers and has greened community areas in every province of Armenia as well as in Artsakh. In the process, the organization has provided employment for hundreds of people and provided vital resources to thousands of village residents.
Samvel Ghandilyan, who is responsible for ATP’s Karin Nursery, introduced different tree species growing in the nursery to the participants of the event.
Participants had the opportunity to get acquainted with local, endemic, exotic and endangered plants, and then visited the Ohanyan Environmental Center.
Ani Melkonian, the ATP representative, accompanied the participants during the event and kindly presented the ATP’s plans and projects.
At the end of the visit, our participants added some more trees to almost 6 million trees planted by ATP in Armenia, participating in a symbolic tree planting.
We would like to thank ATP for the interesting and important event, as well as to all the participants who, despite the tourist hot season, contributed their time to self-education and for making Armenia a little more green.