Սույն թվականի դեկտեմբերի 19-ին Իբիս հյուրանոցում տեղի ունեցավ ՊԶՀԱ տարեվերջյան ֆորումը: Վարչության անդամները ֆորումին ներկա ասոցիացիայի անդամներին ներկայացրեցին 2021թ. ընթացքում կատարված աշխատանքների տարեկան հաշվետվությունն ու ապագա ծրագրերը, քննարկվեցին տարբեր հարցեր: Բացման և ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՊԶՀԱ նախագահ՝ Յաշա Սոլոմոնյանը և փոխնախագահ՝ Զառա Օրբելյանը:
Մայիսին կայացած ընտրություններից հետո ՊԶՀԱ վարչությունում կազմավորվել են տարբեր բաժիններ: Յուրաքանչյուր բաժնի համակարգողը ներկայացրեց իր տարեկան հաշվետվությունը, ապագա հեռանկարներն ու պլանները:
Ռուզաննա Խաչատրյանը զբաղվում է ադմինիստրացիոն հարցերով և համակարգում է տեղեկատվական նամակագրության բոլոր հարցերը՝ կապ հաստատելով ՊԶՀԱ բոլոր անդամների հետ:
Անի Հայրյանը՝ Ֆինանսական և ներքին կանոնադրական բաժնի համակարգողը, ներկայացրեց տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունը, Աննա Թումասյանը՝ Միջոցառումների բաժնի համակարգողը, 2021թ. ընթացքում կայացած ճանաչողական այցերը՝ տարբեր ժամանցի վայրեր, ռեստորաններ, կենտրոններ և այգիներ, ինչպես նաև ներկայացրեց իր օգնականներին և հաջորդ տարվա նախատեսված ծրագրերը և հեռանկարները:
Կատար Թասլակյանը ղեկավարում է PR բաժինը, իր թիմով ներկայացնում և լուսաբանում է ՊԶՀԱ գործունեությունն առցանց հարթակներում և սոցիալական էջերում, վերահսկում կազմակերպության Facebook-յան և Instagram-յան էջերը, ՊԶՀԱ պաշտոնական www.guides.am կայքը, որտեղ արդեն պատրաստ են ՊԶՀԱ բոլոր անդամներին անհատապես ներկայացնող էջերը։
Ռուբեն Հովսեփյանը՝ Ակադեմիական ծրագրերի պատասխանատուն, ներկայացրեց տարեկան ամփոփիչ հաշվետվությունը և 2022թ.-ի համար նախատեսված ուսուցողական ծրագրերը, որոնք կարևոր են հատկապես Արցախի հարցի ճիշտ և գրագետ ներկայացման տեսանկյունից:
Ինչպես նշեց ՊԶՀԱ նախագահ Յաշա Սոլոմոնյանը, 2022 թ-ի փետրվարի 20-ից հետո կիրականացվի «Training of Trainers» ծրագիրը, և այն հաջողությամբ ավարտած և վկայական ստացած ՊԶՀԱ անդամներն իրենց հերթին ձեռք բերած գիտելիքները կփոխանցեն ասոցիացիայի մյուս գործընկերներին: ՊԶՀԱ-ն արդեն համալրում են միջազգային թրեյնինգների մասնակցած և թրեյների որակավորում ստացած անդամներ՝ Յաշա Սոլոմոնյանը, Արամայիս Մնացականյանը, Ռիտա Նավոյանը, Հուրի Նազարեթյանը, Սոնյա Աբրահամյանը և Տաթև Ասրյանը, որոնց փորձն ու գիտելիքները կիսելու պատրաստակամությունը մեծապես կնպաստի ծրագրի հաջող իրականացմանը:
Ներկայացված մյուս կարևոր հարցը ասոցիացիայի անդամների որակավորումն ու սերտիֆիկացումն է, որը նույնպես նախատեսվում է իրականացնել եկող տարում:
Անահիտ Ավագյանը՝ Միջազգային կապերի և ներդրումային ծրագրերի պատասխանատուն, ներկայացրեց վերջերս հեռավար կերպով տեղի ունեցած FEG-ի (Զբոսավարների Ասոցիացիաների Եվրոպական Ֆեդերացիա) ամենամյա գլխավոր հանդիպման մանրամասները, որին առաջին անգամ մասնակցում էր նաև Հայաստանը: 2021թ.-ի մեծ և կարևոր ձերքբերումն այն էր, որ ՊԶՀԱ-ն դարձավ Զբոսավարների Ասոցիացիաների Եվրոպական Ֆեդերացիայի (FEG) անդամ, որին ներկայումս անդամակցում են 27 երկիր:
Հարկ է նշել, որ թեև այս տարին լի էր դժվարություններով՝ կատարվել է մեծ աշխատանք, հաջողությամբ իրականացվել և մշակվում են մի շարք ծրագրեր, կան ոլորտը զարգացնելու հեռանկարներ: ՊԶՀԱ վարչության անդամների նվիրվածությունն ու աշխատանքը միավորում և ոգևորում է բոլորիս:

On the 19th of December, 2021 AAPTG year-end forum took place in Ibis Hotel in Yerevan. AAPTG board members presented their annual reports on the work carried out during 2021 to the present AAPTG members. Various issues were discussed, the future plans and projects were introduced. The forum was opened by AAPTG President Yasha Solomonyan and AAPTG Vice-President Zara Orbelyan who greeted and welcomed the present members.
After the elections in May different departments were formed in AAPTG. The coordinators of each department introduced their annual reports, future perspectives and plans.
Ruzanna Khachatryan is concerned with administrative affairs and coordinates all the issues relating to the information correspondence getting in touch with all AAPTG members.
Ani Hayryan, who coordinates the Department of Finance and Internal Legislation presented the annual financial report. Anna Tumasyan, who coordinates the Department of Events introduced her assistants and presented the visits to the restaurants, leisure centres, and parks organized in 2021. She also presented the perspective projects planned for 2022.
Katar Taslakyan coordinates PR department. Together with her team she covers the activity of AAPTG on online platforms and social media pages, manages AAPTG Facebook and Instagram accounts, as well as AAPTG official webpage www.guides.am where every member has his/her personal page presented.
Ruben Hovsepyan is responsible for Academic Programmes. He presented his annual summary report, as well as the plans for further trainings, which are especially essential for correct and proper introduction of Artsakh issue.
As AAPTG president Yasha Solomonyan mentioned “Trainings of Trainers” project will be carried out at the end of February, 2022. Those who will complete it successfully and be certified, will share their kwoledge and train other members of AAPTG. AAPTG counts with a number of members who passed different training programs and are already accredited trainers, like Yasha Solomonyan, Aramayis Mnatsakanyan, Houry Nazaretian, Sonya Abrahamyan and Tatev Asryan. Their readiness to share their knowledge and experience would make the project a definite success.
The other important issues are the qualification and certification of AAPTG members planned to be carried out in the upcoming year.
Anahit Avagyan is responsible for International Relations and Investment Programmes. She presented the details of FEG (European Federation of Tourist Guide Associations) annual general meeting which was held online recently. Armenia took part in this annual meeting for the first time. The greatest achievement of 2021 has been AAPTG's admission to membership of FEG. Currently 27 countries are members of FEG.
It is worth to mention that inspite of the hardships of 2021 a great deal of work has been done, many projects have been successfully carried out, new programmes are being developed. There are perspectives for developing the sphere. The devotion and hardwork of AAPTG board members unify and inspire all of us.