Օրացույցի վրա փետրվարի 21-ը կարևոր ամսաթիվ է ամբողջ աշխարհի զբոսավարների համար։ Այս օրը աշխարհի բոլոր զբոսավարները նշում են իրենց մասնագիտական տոնը:
Չնայած նախորդ տարին լի էր փորձություններով նաև համաշխարհային զբոսաշրջության ոլորտի համար՝ միևնույն է մենք՝ զբոսավարներս, ովքեր գրեթե մեկ տարուց ավելի է ենթարկված ենք պարապուրդի, դեռ լիահույս ենք, որ զբոսաշրջությունը վերականգնվելու է և «տուրիստ լինելու է»:
Զբոսավարի միջազգային օրվա կապակցությամբ Պրոֆեսիոնալ Զբոսավարների Հայկական Ասոցիացիան, որը միավորում է ավելի քան 120 ոլորտի մասնագետների, կազմակերպել էր միջոցառում – ընդունելություն, որին մասնակցում էին շուրջ 150 զբոսավարներ և զբոսաշրջության ոլորտի այլ աշխատակիցներ, հյուրեր: Միջոցառումն անցկացվեց Կոմիտասի թանգարան ինստիտուտի հյուրընկալ տանիքի ներքո։ Սա մի յուրահատուկ հնարավորություն էր զբոսավարների համար՝ կովիդյան և պատերազմական 2020 թվականից հետո կրկին հանդիպելու, միմյանց հետ շփվելու, մասնագիտական տոնը նշելու և ապագայի հանդեպ հույսը կրկին վերագտնելու համար։
Նման միջոցառումն ուղղակի անհնար կլիներ իրականացնել առանց ասոցիացիայի ընկեր-գործընկերների անմիջական օգնության։
Երեմյան Փրոջեքթս ընկերությունը, ԶարտՊրինտ տպագրատունը, Նոյան Տապան խանութ-սրահը, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը, Մեքս խանութ-սրահը, Դիրարտոնյան Արտ կերամիկական ձեռագործ արտադրության բրենդն ունեցան իրենց մեծ ներդրումը հիշարժան երեկոյի կայացման գործում։
Արարատ կոնյակի գործարանն էլ իր հերթին անակնկալ նվերներ էր պատրաստել երեկոյի մասնակիցների համար:
Բացման խոսքով հանդես եկան ՊԶՀԱ նախագահ Յաշա Սոլոմոնյանը, ՊԶՀԱ փոխնախագահ Զարուհի Օրբելյանը և ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի արդեն նախկին նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը:
Հայաստանյան զբոսավարներին տեսաուղերձով ողջունեց Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) նախագահ Ալուշկա Ռիչին:
Մեր հյուրերին սպասում էին երկու անակնկալ տեսաբացիկներ ևս.
Այս կարևոր տոնի առթիվ մեր մասնագետներին ողջունեցին աշխարհի տարբեր երկրներից, տարբեր լեզուներով զբոսաշրջիկներ։
Իսկ զբոսաշրջության ոլորտի մարզային գործընկերների ջերմ, բարի ու էմոցիոնալ տեսաուղերձները դրական հուշեր և հուզմունք առաջացրեցին մեր հյուրերի մոտ։
Երեկոյի ընթացքում հատուկ համերգային ծրագրով հանդես եկան մեներգչուհի Հասմիկ Բաղդասարյան-Դոլուխանյանը և դաշնակահարուհի Մարինա Վարդանյանը։
Այնուհետև հաջորդեց ՊԶՀԱ կողմից արդեն ավանդույթ դարձած պատվոգրերի հանձնումը գործընկերներին: Պատվոգրերը հանձնեցին ՊԶՀԱ վարչության անդամները:
Այս տարի պատվոգրեր ստացան բոլորիս հայտնի, շատ սիրված, փորձառու վարորդ Աշոտ Ղարիբյանը, ասոցիացիայի ընկեր Հակոբ Վարդանյանը, Վիլլա Այգեձոր հյուրանոցը և Երեմյան Փրոջեքթս ընկերությունը:
Երեկոն ավարտվեց խորհրդանշական ազգային ավանդական շուրջպարով: Միասնության շուրջպարը ևս մեկ անգամ միավորեց, ամրացրեց ու ոգևորեց միջոցառման մասնակիցներին:
Պրոֆեսիոնալ Զբոսավարների Հայկական Ասոցիացիան մաղթում է Հայաստանի բոլոր զբոսավարներին առողջություն, մասնագիտական նորանոր վերելքներ, ցանկանում է, որ շատ շուտով լուծվեն մեր պետության ու ոլորտի դեմ ծառացած խնդիրները, որպեսզի խաղաղ երկնքի տակ՝ մեր գործընկերները կարողանան կրկին ողջունել իրենց սիրելի հյուրերին ու ամենայն նվիրվածությամբ ցույց տալ մեր հայրենի բնությունը, մշակութային ու պատմական հարուստ ժառանգությունը։

21st of February is marked on calendars as an important day for tourist guides. On this day all the tourist guides of the world celebrate their profession.
Although last year was full of challenges for the world tourism industry, too, we, the tourist guides, after being unemployed for more than a year, continue to be very hopeful that tourism will be restored and "tourists will come".
On the occasion of the International Day of Tourist Guides the Armenian Association of Professional Tourist Guides which unifies more than 120 specialists of this sphere organized an event-reception which was attended by about 150 tourist guides and other representatives of tourism industry. The event was held under the hospitable roof of Komitas Museum-Institute. After a year of Covid-19 and a war this was a unique opportunity for tourist guides to meet each other and to chat again, to celebrate the day of their profession and to regain the hope for the future.
An event of this scale would not have been possible without the help of the association's partners.
Yeremyan Projects Company, ZartPrint printing house, Noyan Tapan store, Komitas Museum-Institute, Mexx store, Dirartonyan Ceramic Art brand had their great contribution to this memorable evening.
Ararat Brandy Factory also prepared surprise-gifts for the participants of the evening.
The opening speech was presented by AAPTG president Yasha Solomonyan, AAPTG vice president Zaruhi Orbelyan and the ex-president of Tourism Committee of the Ministry of Economy of RA Susanna Safaryan.
The president of World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) Alushca Ritchie sent her greetings by a video message to all Armenian tourist guides.
Two more surprise-video messages were also presented to our guests։
Tourists from different parts of the world speaking different languages greeted our specialists on this important occasion.
And the warm, kind and emotional video messages of our regional partners of tourism industry brought positive memories and excitement to our guests.
During the evening a special concert program was performed by singer Hasmik Baghdasaryan-Dolukhanyan and pianist Marina Vardanyan.
Then, while following the tradition, Certificates of Honour were presented to our partners by the board members of AAPTG.
This year Certificates of Honour were presented to very well known, experienced and beloved driver Ashot Gharibyan, the friend of the association Hakob Vardanyan, Villa Aygedzor hotel and Yeremyan Projects company.
The evening ended with a symbolic traditional dance. The unity round dance once again unified and gave positive energy to the participants of the event.
The Armenian Association of Professional Tourist Guides wishes to all the guides of Armenia good health, new professional achievements so that very soon our colleagues could once again greet their dear guests and show them our nature and rich historical and cultural monuments under a peaceful sky.