Պրոֆեսիոնալ Զբոսավարների Հայկական Ասոցիացիան Զբոսավարների միջազգային օրվան ընդառաջ փետրվարի 18-ին կազմակերպել էր կոնֆերանս «Զբոսաշրջությունն այսօր և վաղը. ռիսկեր և ակնկալիքներ» թեմայով:
Կոնֆերանսին ներկա էին բազմաթիվ հյուրեր, զբոսավարներ և ոլորտի պատասխանատուներ: Ներկաներին ողջունեց ՊԶՀԱ նախագահ Յաշա Սոլոմոնյանը: Բանախոսներն էին քաղաքագետ, “Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի” ղեկավար Արեգ Քոչինյանը, տնտեսական գիտությունների թեկնածու Աշոտ Պետրոսյանը, մարկետոլոգ, Marketing Surgeon կազմակերպության հիմնադիր Հերմինե Պողոսյանը, և հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Լաուրա Պետրոսյանը, ովքեր հանդես եկան զբոսաշրջության մասին իրենց հետաքրքիր դիտարկումներով և արժեքավոր խորհուրդներով։
Քննարկման արդյունքում պարզ դարձավ, որ անկախ աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակից և տնտեսական խնդիրներից, նոր բացահայտումների ձգտող մարդիկ միշտ ճամփորդելու են:
Քննարկումն իր ելույթով ամփոփեց և զբոսավարների մասնագիտական տոնի առթիվ շնորհավորեց ՊԶՀԱ փոխնախագահ Զարուհի Օրբելյանը:
Արդեն գեղեցիկ ավանդույթ դարձած “Արի՜, գնանք Երևան” անվճար էքսկուրսիոն շրջագայությունը մայրաքաղաք Երևանում մեկնարկեց Հանրապետության Հրապարակից : Ժամը 14:00-ից երեք ժամ շարունակ մեր արհեստավարժ զբոսավարները շուրջ 200 համաքաղաքացիների ներկայացրեցին քաղաքամայր Երևանի պատմությունն ու ճարտարապետությունը, ինչպես նաև հետաքրքիր փաստեր մեր մայրաքաղաքի և նրա բնակիչների մասին։
Նախագիծն իրականացվեց Երևանի քաղաքապետարանի զբոսաշրջության վարչության և Բաս Վոյաժ ընկերության աջակցությամբ։
Զբոսավարների մեկ ուրիշ խումբ մասնակցեց հետաքրքիր ու զվարճալի խաղ-քվեստին:
Օրվա ավարտին ՊԶՀԱ զբոսավարները և հյուրերը մասնակցեցին գեղեցիկ երեկույթին , որը լի էր բազմաթիվ հաճելի անակնկալներով:
Մենք լիահույս ենք, որ զբոսաշրջությունն այս հարափոփոխ աշխարհում շարունակելու է մնալ նոր բացահայտումների ձգտող և աշխարհը նորովի բացահայտել ցանկացող մարդու կարևոր պահանջմունքներից մեկը ,իսկ Հայաստանն ամեն տարի իր հյուրընկալ դռներն է բացելու նոր զբոսաշրջային շուկաների համար :

On the 18th of February, ahead of International Tourist Guide Day Armenian Association of Professional Tourist Guides organized a conference on "Tourism Today and Tomorrow: Risks and Expectations".
Many guests, tourist guides, and responsible authorities of the sphere of tourism were present at the conference. Mr. Yasha Solomonyan, Present of AAPTG, greeted and welcomed the participants.The present speakers Mr. Areg Kochinyan (Political analyst, head of the "Research Center of Security Polisy"), Ms. Hermine Poghosyan (Marketing expert, founder of "Marketing Surgeon" company), Mr. Ashot Petrosyan (Economist, PhD), and Ms. Laura Petrosyan (PhD, Assistant Professor of Psychology) presented their interesting observations on tourism and gave their significant advice.
As a result of the discussion it has become clear that in spite of nowadays' complex geopolitical situation and economic problems, people who are eager for new discoveries always keep on travelling.
Ms. Zaruhi Orbelyan, Vice president of AAPTG summarized the discussion and congratulated tourist guides on their professional day.
Free city tours “Let's go to Yerevan” for our citizens guided by the members of AAPTG has already become a tradition. It started at 2 p.m. from the Republic Square and during three hours our professional tour guides presented the history and architecture of our capital to more than 200 participants and even introduced interesting facts about Yerevan and its citizens.
The project was realized with the support of Culture and Tourism Unit at Yerevan Municipality and “Bus Voyage” LLC.
Another group of tourist guides participated a fascinating and entertaining quest.
At the end of the day the members of AAPTG and guests took part in a nice party, which was full of pleasant moments and surprises.
We are full of hope that in this changing world tourism will stay the greatest need for a man who is eager to discover the world and know it better. And Armenia will hospitably open its doors to new tourist markets and will welcome tourists from all over the world.